Teknoloji

YAPAY ZEKANIN GELİŞİMİ

Yapay zekanın gelişimi - Yapay zekanın tarihsel ilerleyişi - Geçmişten günümüze yapay zeka teknolojisi

YAPAY ZEKANIN GELİŞİMİ

Yapay zeka olayının tarihi anlamda gelişim süreci ile alakalı bilgi sahibi olabilmek, günümüzde ki yapay zeka gelişimine ışık tutması adına çok önemlidir.

İnsanoğlu kendi ürünü olan bilgisayarları yine bazı işleri kolaylaştırdığı gözü ile bakmaktadır. Ancak bu bakış açısı sayesinde de bilgisayar sistemlerinin yaşantımıza girmesi hızlı bir ivme kazanmıştır. Sonuç olarak bilgisayarlara bağlı olan yazılımlar yaşantıyı ne kadar kolay bir hale getiriyorsa, insanlar içinde o derece daha fazla tercih edilmeye başlandı. Günümüz zamanında ise günlük yaşantımızda ki yeri. Ve kullanıcıların davranışları sonucundan ortaya çıkan verilerin ve bu verilere bağlı olarak gelişen sonuçların istatistiksel bağlamda insanları daha hızlı çözüme kavuşturduğu görülmektedir.

Yapay zeka olayının yaşantımız içerisine çabuk bir şekilde girişiyle birlikte sürekli güncellenmesi yapılan yazılımların yaşantımız üzerinde ki kullanılma süreçleri arasında bir tür ilişki bulunmaktadır. Geliştirilmiş olan programlar, gelişim yapılma süreçlerinde ve evvelinde herhangi bir soruna cevap verebilmek amacıyla ortaya çıkmaktadır. Sorunun çeşitli çözümleri ya da benzer çözüm olayının sık sık tekrar etmesiyse programcılık işiyle uğraşanları daha güzel çözüm üretmeye yönlendiriyordu. Yapay zeka olayının ise tam olarak bu bağlamda programcılık işi için nitelikli olarak bir çözüm üretmesi durumuna geldi.

Yapay zeka olayının beklenmekte olan işlem ise henüz programı yapılmamış.  olan hallere karşı programı yapılmış diğer haller için aynı cins yaklaşım göstererek çözüm üretebilmesidir. Verilecek olan karar ise ne kadar çabuk ve doğruluğu olan bir cevaba götürüyor ise o derece de yerinde bir çözüm üretecektir.

Bahsedilen çözüm sürecinin ise yalnızca belirli olan sektörlere has programların gelişmesi ile yapılmış olduğunu düşünmekte iseniz bu doğru değildir. Bu çözüm süreci ile belirlenmiş olan istatistiksel manada tanımlama işlemlerinin programlanma sistemine doğru bir şekilde uygulama yapılması ise yaşam bulmaktadır. Özel şartlarda ise sektörel anlamda deneyimlerden yaylanmaktadır. Bir tür kümeleme tarzı analiz işi ile birden çok sektörde özel çözümler üretebilmek mümkün olmaktadır. Bu nedenden dolayı da istatistiksel anlamda fonksiyonel ve bilgisayar bilimlerinin temelinin oluşmasında yapay zeka faktörünün yeri çok büyüktür.

YAPAY ZEKANIN TARİHSEL İLERLEYİŞİ

 

YZ olayının tarihsel anlamda gelişim süreci için iki tür görüş ortaya çıkmaktadır. Birinci görüş 1308 tarihinde Ramon Llull isimli kişi tarafından başlamaktadır. İkinci görüş ise Alan Turing adlı şahıs tarafından Naziler için geliştirilmiş olan şifre bulma makinesi olan Enigma görüşüdür. Bu neden ötürü de her iki görüş içinde ortak bir düşünce olan “ makinelerin bizim yerimize düşünmesi! ” kuramı baz alınmıştır.

1950 Tarihinde Yapay Zeka ( Alan Turing )

 

Alan Turing’in aktif bir rol üstlendiği ve 1950 tarihinde gelişim gösteren yapay zeka olayında, düşünce sistemine bağlı olarak dijitalleşme olasılıklarının varlığının olduğunu bilim mecrasını göstermiştir. Yapay zeka olayına bağlı gelişen felsefe akımı da ilk kez yine Alan Turing tarafından ortaya atılmıştır. Alan Turing’in getirdiği çözümler ile “ biz düşünmeyelim, makineler düşünsün “ tarzında, yani bir tür makine düşüncesi kavramının doğmasına sebep olmuştur.

1951 – 1960 Yıllarında Yapay Zeka ( Game AI )

 

Dietrich Prinz ile Christopher Strachey ikilisi tarafından geliştirilmiş ve Manchester Üniversitesi’nin bilgisayarının ( Ferranti Mark 1 bilgisayarı ) kullanımı ile yazılımı yapılan oyunlardır.  Bu oyun ile satranç oynayan bir kişinin karşı tarafta olan bir yapay zekaya karşı oyunu oynaması. sonucunda karşı hamle alması ile üzerinde geliştirilmiştir.  Prinz bir tür dama oyuncusuyken Strachey ise satranç oyuncusudur ve bu bağlamda oyun gelişmiştir.

Zeige Mehr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı