Güncel

Uzaklarda Bir Şair Hikmet Yazıcı

Duisburg. Avrupa’lılar yüzyıllar önce bile gittikleri ülkeler hakkında kitaplar yazdılar. Gördükleri ilginç bölgeleri, insanları, dilleri, kültürleri anlattılar. Hatta o bilgilerden yararlanmayı bildiler ve çok kısa zamanda büyük gelişmelere imza attılar.

Bizde ne yazık ki arşiv pek ciddiye alınmaz. Özellikle gözlem, kültürel birikim gelecek kuşaklara yazılı olarak aktarılmaz. Şifahi anlatılanlar ise zamanla kaybolup gider.

Altmış yıla yaklaşan Avrupa serüvenimizde yazılan şiirler, hatıralar, hatta yakılan türküler bile ne kadar kayıt altına alınmıştır bilinmez. Almanya’da açılacak olan Göçmen Müzesi umarız biz Türklerle ilgili yeterli veriye sahiptir.

Ben yıllarca yazdığım şiirlerle birlikte buraya nasıl geldiğim, neler öğrendiğim ve nelerden etkilendiğim konusunda hep kayıtlar tuttum. Bu kayıtlara esasen değerli edebiyatçı dostum Orhan Aras „Uzaklarda Bir Şair Hikmet Yazıcı“ isimli bir değerlendirme yazdı ve bunu kitaplaştırdı.

Kitapda sadece şiirlerim yer almadı. Doğduğum yer, o dönemlerin Türkiye’si ve 1970’li yılların Almanya’sı da kitapta yerini aldı.

Umarım bu eserle gelecek kuşaklara kendi durumumuzu anlatmış olacağız. Burada, eli kalem tutan insanlara kendi açılarından Avrupa’yı anlatmak için büyük görev düşmektedir. Bu tür kitapların çoğalması bizim altmış yıllık geçmişimize de bir ayna tutmuş olacaktır.

Foto: (H.Y.)

 

 

Zeige Mehr

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close