Görüntülü Haber

Uluslararası Kadınlar Forumu Faaliyetlerini açıkladı

Duisburg. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde Essen’de kurulan Forum Internationaler Fauen e.V“ (Uluslararası Kadınlar Forumu), Duisburg-Marxloh’daki avrupanın en ünlü Gelinlikler Caddesinde  bulunan Saraykapı Restaurant ‘ta, değişik Basın kuruluşlarında görev yapan Basın Mensuplarıyla bir araya gelerek, Dernek’in gelecekteki  faaliyetlerini anlattılar.

 

 

Dernek Başkanı Nilgün Şahin , ”Kadınların sesi olacağız” sloganıyla yola çıkan  derneğimiz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde  Essen’de kurulmuştur.  Derneğimizin ismi „Forum Internationaler Fauen e.V“ (Uluslararası Kadınlar Forumu) dur. Ana gayemiz; Kadınların toplumda daha iyi yerlere gelmesi için çalışmaktır. Birçok başarılı kadının toplumda gerektiği şekilde takdir görmediğini ve yeteri kadar söz hakkı verilmediğini fark ettik ve bunu değiştirmek için kolları sıvadık.

 

KADINLAR GEREKTİĞİ GİBİ TEMSİL EDİLECEK

Ana kuruluş gayelerimizden birinci kadınlarımızın toplumda gereken yeri almalarını sağlamaktır. Yıllardır çeşitli derneklerde yöneticilik yapan kadınlarımız iyi bilirlerki, Derneklerde büyük ölçüde erkek yönetimi hakimdir. Bayanlar kahvaltı, börek, çörek  gibi  işlerde faaliyet gösteriyor ve fazla söz hakkı sahibi değiller. İşte biz, kadınlarımıza imkan ve söz hakkı vereceğiz. Toplumdaki başarılı sporcu, iş kadını, sanatçı, ressam, gibi kadınlarımızı ön plana çıkartıp onların toplumda hakettikleri yeri almalarına ve hemcinslernin onları örnek almalarını sağlayacağız.

EĞİTİME ÖNEM VERECEĞİZ

Gelecek nesilleri yeştirecek olan  kadınlarımıza çeşitli eğitim seminerleri düzenleyerek eğitim, sağlık ve güncel konularda bilgilendireceğiz. İlk olarak  Gençlik Dairesi, Alman siyasi partileri, Eğitim, Uyum ve Aile Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği ve yerel yöneticilerle irtibata  geçip, eğitim seminerlerimizi organize edeceğiz. Bu seminerlerlerde ailelerin ve çocukların eğitimiyle ve beslenmesiyle ilgili konulara değineceğiz. ”Güçlü toplum, güçlü kadınla var olur” ilkesinden yola çıkarak, mesleğe atılma, iş hayatına geçiş, mevcut işi daha başarılı yürütme, yaşam kalitesinin artırılması konulu seminerlerimizle kadınlarımızı kendilerinden emin ve daha güçlü bir duruma getireceğiz.

 

 

 

KORUYUCU AİLE SAYISININ ARTIIŞINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Bir çocuğun iyi yetişebilmesi için sıcak bir aile ortamına ihtiyaç vardır. Sorunlu ailelerden alınan çocuklar Gençlik Dairesi (Jugendamt) tarandan alınıp ahat bir ortama yerleştirilmektedirler. Koruyucu aile konusunda  Türk toplumunda eksiklikler görmekteyiz. Gençlik dairesiyle yaptığımız görüşmelerde Türk ailelerin bu konuya ilgisiz olduklarını öğrendik. Biz bir ailenin koruyucu aile olabilmesi için aktif halde çalışıyoruz ve bu sayının artmasını istiyoruz. Gençlik dairesinin çocukları zorla ailelerinin elinden almadığını, onların görevinin çocuklara rahat ve huzurlu bir ortam sağlamak olduğunun bilincinden yola çıkarak, bu tür aileleri bulup gerekli eğitimi almaları için aracı olacağız ve bu konularda çeşitli seminer ve toplantılar düzenleyeceğiz. Şunuda belirtmek isterizki; Geçtiğimiz günlerde anneleri amaliyat olmak zorunda olan iki çocuğu ( 2 ve 12 yaş) 4 günlüğüne bir arkadaşımızın evinde misafir ettik. Burada derneğimiz aracı rolünü üstlendi ve çocuklar 4 gün boyunca sıcak ve rahat bir ortam buldular. Zaman, zaman böyle durumlarda derneğimiz görev üstlenip Gençlik Dairesine yardımcı olacak. Sizler aracılığı ile bize yardımcı olmak isteyen ailelerin bize ulaşmasını rica ediyoruz. 

 

 

 

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Gelecek nesilleri yetiştiren, aileyi ayakta tutan ”Kadın” toplumun inşasındada önemli bir role sahiptir.”Birlikten güç doğar” ilkesiyle yola çıktık. Birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. Bu vesile ile toplantımıza katıldığını için teşekkür ederiz dedi.

 

Derneğin başkanlığını Nilgün Şahin, Başkan yardımcılığını Aysel Uzun, Sekreterliğini Türkan Tekin,

Muhasipliğini ise Berat Sansar yapıyor. Yönetim kurulu üyeleri ise Talia Satıcı, Lale Malkoç  ve Sevgi Satıcı‘dır

Nilgün Şahin, Derneğe katkılarından dolayı Saraykapı Restaurant işletmecileri Volkan Dikmen ve Gül Dikmen’ e bir teşekkür Plaketi takdim etti.

 

Haberin görüntüsü:

 

Zeige Mehr

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close