Uçan teleskop SOFIA, Almanya’da

04.02.2021, Köln: Die fliegende Sternwarte «SOFIA» (Stratosphären-Observatorium für Infrarot-Astronomie), eine Boeing 747-SP der NASA, landet auf dem Flughafen Köln/Bonn. Die Maschine soll in den nächsten Wochen von hier aus einige Forschungsflüge unternehmen. Foto: Matthias Heinekamp

Bilimsel araştırma yapacak

KÖLN – BONN- Teleskop uçak SOFIA, ilk kez Almanya’ya iniş yaptı. Uçağın, altı hafta Almanya’da bilimsel bir çalışma için görev yapacağı ifade edildi. Boeing 747SP’den dönüştürülen 17 ton ağırlığındaki uçağı, ABD ve Almanya 2013’ten beri kısa adı SOFIA olan “Kızılötesi Astronomi Stratosfer Rasathanesi” işletiyor. Bilim adamlarının, yıldızların ve gezegen sistemlerinin oluşumunu gözlemlemek, Samanyolu’nu incelemek için kullanılıyor..

 

Önemli bilgilere ulaştı

Uçak, şubat ayının başından Mart 2021’in ortasına kadar gerçekleştirilecek mevcut görev için, Köln Bonn Havalimanı’ndan Batı Avrupa ve Kuzey Atlantik üzerinde 11 ila 13 kilometre rakımda yaklaşık yirmi uçuş planlanıyor. SOFIA, 12 ila 15 kilometre yükseklikte uçuyor ve havadaki engelleyici su buharının yüzde 99’unu altında bırakıyor. Bu sayede araştırmacılar evreni daha iyi gözlemleyebiliyorlar.

 

 

SOFIA’nın gövdesinden açılan büyük kapı açıldığında, 2.5 metre çapındaki teleskop ile gökyüzünde gözlem yapılabiliyor. Uçağın ana üssü Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı Palmdale’deki NASA Armstrong Uzay Merkezi’nde bulunuyor.

Amerikan Uzay Ajansı NASA ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından ortaklaşa işletilen teleskop uçak (SOFIA) Almanya'da.

SOFIA, son zamanlarda yıldızların gaz ve toz bulutlarından nasıl doğduğuna ilişkin önemli bilgiler elde ettiği ifade edildi.

Haber: M.T.

Fotoğraflar: Matthias Heinekamp

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top