Şanlıurfa

Şanlıurfa.Toprak, su ve taştaki kutsallığı ile sarıp sarmalanan Şanlıurfa binlerce yıllık tarihi geçmişiyle parlar. Farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşan kozmopolit yapısı şehre çok şey katar. Sesleri, renkleri, kokuları ve tatları ile keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir dünyadır.

Şanlıurfa Hakkında Bilgi

ŞanlıurfaKısaca Urfa olarak adlandırılan bu şehir, adeta geçmiş tarihe açılan bir geçit kapısı gibidir. Aynı zamanda peygamberler şehri olarak da bilinen bu şehirdeki kutsallık, en önemli kültür motiflerinin yapıtaşı niteliği taşır. Bu nedenle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir sokaklarında, caddelerinde ve en ücra köşelerinde her dönemden kalma eserler ile dolup taşan bir açık hava müzesi gibidir.

 

 

 

Konaklama ve Ulaşım

ŞanlıurfaGüneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan bu il, kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz şehirler arasındadır. Bölgede hizmet veren havalimanı, bu tarihi şehre ziyarete gelen konuklarını en modern şekilde ağırlar. Diğer yandan hususi araçlarınız, otobüs ya da tren ile ulaşım imkanı mevcuttur. Şehirde konaklama yapabileceğiniz birçok Şanlıurfa Merkez Otelleri hizmet verir. Otantik veya modern zevke uygun tesisler, misafirperver bir anlayışla konuklarını ağırlar.

 

Gezilecek Yerler

Mistik bir gezi için en doğru rota olan bu il, gezip görebileceğiniz muhteşem lokasyonlara sahiptir. Kiliseden camiye dönüşmüş tarihi yapıları, tapınakları, mağaraları, gölü ve kusursuz güzellikteki saklı cenneti gibi hem mistik hem de büyüleyici uğrak noktalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Şanlıurfa

Tarihi Güzellikleri

ŞanlıurfaKarmaşık tapınaklar zincirinden meydana gelen Göbeklitepe bilinen eski kutsal mekandır. 12000 yıl önce bu coğrafyada yaşamış insanların ibadet ettiği bu mistik mekan, yerli ve yabancı turistlerin dikkati çeker. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan bu bölgeyi, listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken diğer noktası ise evleri olmalıdır. Binlerce yıl önce kerpiç ile inşa edilmiş bu etnik yapılar görülmeye değerdir. Bu evlerde hala yaşayan bölge halkı, tüm misafirlerini gönülden karşılar.

 

 

ŞanlıurfaAyrıca burada İslam üniversitesi yer alır. Öte yandan şehrin simgelerinden biri olan Urfa Kalesi, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinir. Bu kalenin etekleri altında yer alan mağarada savunduğu inancı yüzünden kral tarafından ateşe atılarak cezalandırılır. Ancak ateşin suya, odunlarında balıklara dönüştüğüne inanılır. Kalenin hemen önünde yer alan Urfa Balıklı Göl, kutsal mekanlarından bir diğeridir. Son olarak Selahaddin Eyyübi Camii ve Ulu Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Doğal Güzellikleri

ŞanlıurfaBalıklı Gölü besleyen su kaynağı olan AynZeliha Pınarı, doğal güzelliklerin başında gelir. Suyun bereket olduğu ve bu yüzden bölgede yaşamın çok önceden başladığı düşünülür. Zeliha’nın gözleri olarak bilinen bu kusursuz güzelliği mutlaka görmelisiniz. Şehrin güneybatısında yer alan –Tek Tek Dağları Milli Parkı, gezip görebileceğiniz mağara, harabeleri de içinde barındırır. Şehir merkezinden 112 km uzaklıkta yer alan Halfeti, saklı cennet olarak nitelendirilir. 21. Yüzyılının başında yapılan Birecik barajı ile sular altında kalan kent; eski ve yeni olarak ikiye ayrılmıştır. Sular altında kalan Eski Halfeti görenleri şaşırtır. Rafting ve kano gibi su sporları faaliyetlerin yapılabildiği bölgeye gelmişken hemen yakınında bulunan Rumkale ve Aziz Nerses Kilisesi’ni görmeden bölgeden ayrılmamalısınız.

 

 

 

Urfa’da Ne Yenir

ŞanlıurfaBu bölgeye ziyaret etmek için bile başlı başına bir sebep olan Urfa Mutfağı, bol baharatlı ve bol lezzetli yemekleri ile meşhurdur. İsmi tüm dünyaya yayılmış Urfa Kebabı en bilindik yöresel tadıdır. Şehirde yer alan restoran ve lokantalarda Tırşik, Bişe, Külünçe ve Hırtleşör gibi birbirinden ilginç yemekler ile tanışabilirsiniz. Ancak Şıllık tatlısı olarak bilinen meşhur tatlıyı mutlaka denemelisiniz.

 

Lokal Bakış

1 Yorum “Şanlıurfa”

  1. Emeğine sağlık çok kapsamlı olmasada bizim yöremizi anlatacak kadar olmuş kısa ve öz olmuş teşekkürler Mustafa kardeş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top