Görüntülü Haber

Öğretmenler Günü büyük bir coşkuyla kutladı

ESSEN – Almanya’nın Ruhr Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ruhr Öğretmenler Derneği 24 Kasım 2019 Pazar akşamı “Öğretmenler Günü ”nü büyük bir coşkuyla kutladı. Programa katılım oldukça yoğun olurken, T.C Essen Başkonsolosu Şener CEBECİ, T.C Münster Başkonsolosu Ahmet DAVAZ, T.C Düsseldorf Muavin Konsolosu Fatma TAŞAN CEBECİ, KRV Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap GÜLER, KRV Eğitim Bakanlığı Daire Başkanı Susanne BLAŞBERG-BENSE,T.C Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Fikret ARARGÜÇ,Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATOF) Genel Başkanı Yücel TUNA, 24. Dönem CHP Milletvekili Prof. Dr. Süheyl BATUM, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Mustafa TOSUN, Essen Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet ÜNALAN, KRV Türk Toplumu Başkanı Serhat ULUSOY, Ankaralılar Derneği Başkanı Mustafa EYDEMİR, Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet KARAKULAK, ADD Essen Başkanı Hülya BAL COŞKUN, ADD Koblenz Başkanı Senem AYDIN, Türk Alman Yardımlaşma Derneği Başkanı Necmiye Öztürk, Zukunftbildungswerk Başkanı Turgay Tahtabaş, Türkiye Araştırmalar Merkezi Sorumlusu Dr. Yunus ULUSOY gibi dernek yöneticileri ile faal ve emeklilerden oluşan bir çok öğretmen katıldı. Programın sunuculuğunu dernek yönetim kurulundan öğretmen Ferhan Tan yaparken, kürsüye gelen konuşmacılar anadilin önemine vurgu yaptılar.

 

SERAP GÜLER: KENDİ KÜLTÜRÜNE BAĞLI OLMAYANIN DEĞERİ YOKTUR
Özellikle Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler “Bireylerin kendi kimliğini kaybetmemesi adına anadilini iyi konuşması lazım. Eğer bireylerin, toplumların kendi diline, kendi kültürüne bir bağı yok ise onun hiçbir değeri yoktur. Bunları doğru yapamayanlar uyumu da gerçekleştiremezler. Çocuklarınız okulda, iş yerinde Almanca konuşsun. Ben evde hep böyle yaptım. Ama evinizde Türkçe konuşması kendi kimliği ve anadilini kaybetmemesi adına çok önemlidir. KRV Bölgesinde 20’den fazla yabancı dil var ve bakanlığımız ana dil derslerini destekliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

BAŞKONSOLOS CEBECİ: YÜKÜNÜZ AĞIR
T.C Essen Başkonsolosu Şener Cebeci yaptığı konuşmada“Bir bireyin karakterinin oluşmasında öğretenlerin kritik rolü vardır. Bir bireyin ahlaklı bir birey, iyi bir vatandaş, iyi bir eş, anne-baba-evlat ve nihayetinde mutlu bir birey olmasında siz eğitimcilerin sayesinde gerçekleşebilmektedir. Almanya gibi yabancı ülkelerde bu görev iki kat daha fazladır. Yükünüz ağır“ifadelerini kullanarak öğretmenlerin görevlerine dikkat çekti.

BENSE : TÜRKÇE GELECEKTE ÇOK DAHA FAZLA ÖNEMLİ OLACAK
KRV Eğitim Bakanlığı Daire Başkanı Susanne Blaşberg-Bense yaptığı konuşmada ana dil derslerinin kaliteli olması adına çalışmalarının olduğunu söylerken, son 15 yılda ana dil dersi alanların arttığını ve bunun çoğunluğunu da Türkçe derslerinin olduğunu belirtti. Türkçe eğitimin gelecekte meslek dallarında önem arz edeceğini söyleyen Bense, bunun alt yapı çalışmalarını da yaptıklarını belirtti.

AYDEMİR : TÜRKÇE AŞKTIR; AŞK
Konuşmaların sonunda kürsüye gelen Dernek Başkanı Celal Aydemir, selamlama konuşması yaparken, dernek çalışması hakkında kısa bilgiler verdi. Aydemir, Türkçe meşalesinin Essen şehrinde 50 yıl önce başlamasından dolayı da ayrıca mutlu olduklarını ifade etti. Aydemir, özellikle genç öğretmenlere seslenirken, “Türkçe herhangi bir siyasi partinin, hükümetlerin dili değildir, Türkçe, yol gösterir. Türkçe annedir, babadır. Alman medyasının etkisinde kalarak Türkçemizden lütfen soğumayın. Türkçe, Yunus Emre’dir, Karacaoğlan’dır, Pir Sultan’dır. Türkçe Mehmet Akif’tır, Nazım Hikmet’tir, Yaşar Kemal’dir. Türkçe edebiyattır, sanattır, bilimdir, türküdür, ağıttır, aşktır, aşk.” sözleri salondan büyük alkış alırken konuşmasının sonunda programa katılanlara ayrı ayrı teşekkür etti.

 

SÜHEYL BATUM : BURALARDA SİZ TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNE ÇOK FAZLA GÖREV DÜŞÜYOR
Misafir olarak salonda bulunan Prof. Dr. Süheyl Batum, “İlkokul, ortaokul, lise öğretmenlerinin insanın gelişmesinde önemli rol oynadığının altını çizip, özellikle buralarda siz Türkçe öğretmenlerine çok daha fazla görevler düşüyor. Osmanlı’nın son dönemlerinde 500’e yakın misyoner okulunun olduğunu, Atatürk ve arkadaşlarının Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitimde çok başlılığın önünü aldığını ve tek bir çatı altında topladığını söyledi. Gecenin eğlence bölümünde Yıldız Turgut, Yağmur Aslan, Ramazan Özsayar, Ünsal Gür, Özlem Soysal Kara, Milazım Koçtürk, Şule Kılın ve Taner Onuş şiirleriyle renk katarken, Türk Halk Müziği’nin usta bestekârı ve ozanı Kazım Birlik öğretmenler için bestelediği özel besteleri ile İnsesaz Müzik Grubu eşliğinde zaman zaman da salonda Anadolu ezgilerini yankılattılar. Karadeniz’in harika sesi Sudenez Solak, kemençe ustası Âdem Can, genç bağlamacı Adar Karakurt programda yer alarak yeteneklerini sergilediler. Ayrıca Filiz Özer-Kara yönetimindeki Zonguldak Kareelmas Folklor ve Davul ekibi, Faruk Taner yönetimindeki Ege Zeybek Ekipleri de gösterileri ile salondan büyük alkış aldılar.

 

Zeige Mehr

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close