Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GeziYorum (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 30.12.2020 - 00:02, Güncelleme: 15.07.2021 - 22:41

Nasreddin Hoca ve Şehri; Akşehir

 

Nasreddin Hoca ve Şehri; Akşehir

Akşehir bölgesi, İç Anadolu bölgesinde bulunan 2610 metre yüksekliğine sahip Sultan Dağlarının hemen eteklerinde eğimli bir arazi üzerine; ayrıca boğaz ismini verdiğimiz dar bir koyağın hemen önüne yerleşmiş bir bölgedir.
Akşehir bölgesi, İç Anadolu bölgesinde bulunan 2610 metre yüksekliğine sahip Sultan Dağlarının hemen eteklerinde eğimli bir arazi üzerine; ayrıca boğaz ismini verdiğimiz dar bir koyağın hemen önüne yerleşmiş bir bölgedir. Denizden yüksekliği 1050 metredir. Anadolu geleneğine uygun bir şekilde Alüvyon kıyasına eğimli bir alana yerleştiğini de söyleyebiliriz.   https://www.youtube.com/watch?v=o-LSPmiajKE&feature=youtu.be   Akşehir Hakkında Kültürel Bilgi Nasreddin Hoca gençliğinde burada yaşamıştır. Türbesi de Akşehir’dedir. 2007 senesinde Nasreddin Hoca Derneği, Markaların korunması hakkında 556 sayılı Kanun hükmünde yer alan Kararname’ye göre, ‘’Dünyanın Ortası Akşehir’’ şeklindeki tescil belgesine sahip olmuştur. Her sene 24 Ağustos zamanında Akşehir Onur Günü olarak kutlanır.  İlçede yer alan Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı efsanesiyle bilinen Akşehir Gölü; harita yüzölçümüne bakıldığında Türkiye’nin en büyük 5. gölü olarak bilinir. (353 km²)       Akşehir Konaklama ve Ulaşım Yapısı  Şehir içinde sağlanan ulaşım çeşitleri otobüs, tramvay ve dolmuştur. Ulaşım ağı oldukça geniş olmakta ve sağladığı imkanlar sayesinde şehir içi yolculuğu dert etmenize gerek kalmaz.. ATUS (Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi) ile toplu ulaşım hatlarının hangi güzergâhta olduğunu ve otobüslerin sefer saatlerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.     Akşehir Mutfağı Akşehir Yahnisi, Akşehir Güveci, Gül Böreği, Su Böreği, Peynir Baklavası, Saraylı Baklava ve oklavadan Çekme Baklava, Ekmek Aşı, Etli Sarma, Mantı, Sakala Saran, Toğga Çorbası, Mercimekli ve Peynirli Bükme, gibi Akşehir’e has otuza yakın yemek ve tatlı çeşidi bulunmaktadır.   Gezilecek Yerler Gezilecek yerlerden önce Nasreddin Hoca’nın türbeye davet edildiği şenliği siz değerli okuyucularımıza anlatmalıyız. 4 Temmuz zamanında Nasreddin Hoca’nın türbeden şenliğe davet edilmesiyle birlikte şenlik başlamış olur. Daha sonra Akşehir Gölü’ne maya çalmaya gidilmekte ve 10 Temmuz’un gecesine kadar devam etmektedir.     a.Tarihi Güzellikleri     Batı Cephesi Karargâh Müzesi, Nasreddin Hoca Türbesi, Tarihi İplikçi Camii, Tarihi Ulu Camii, Taş Eserler Müzesi, Tarihi Arasta Çarşısı, Tarihi Akşehir Evleri, Tarihi Cumhuriyet Mektebi, Küçük Ayasofya Mescidi, Tarihi Kilise, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gibi birçok tarihe ev sahipliği yapar.       b.Doğal Güzellikleri   Hıdırlık- Asırlık Çınar, Akşehir Kent Ormanı, Gülmece Parkı, Akşehir Gölü (Sazan ve Turna gibi önemli balıkların beslenme alanı olan Akşehir Gölün2de 60-80nbim civarında kuş türü bulunur.    
Akşehir bölgesi, İç Anadolu bölgesinde bulunan 2610 metre yüksekliğine sahip Sultan Dağlarının hemen eteklerinde eğimli bir arazi üzerine; ayrıca boğaz ismini verdiğimiz dar bir koyağın hemen önüne yerleşmiş bir bölgedir.

Akşehir bölgesi, İç Anadolu bölgesinde bulunan 2610 metre yüksekliğine sahip Sultan Dağlarının hemen eteklerinde eğimli bir arazi üzerine; ayrıca boğaz ismini verdiğimiz dar bir koyağın hemen önüne yerleşmiş bir bölgedir. Denizden yüksekliği 1050 metredir. Anadolu geleneğine uygun bir şekilde Alüvyon kıyasına eğimli bir alana yerleştiğini de söyleyebiliriz.  

https://www.youtube.com/watch?v=o-LSPmiajKE&feature=youtu.be  

Akşehir Hakkında Kültürel Bilgi Nasreddin Hoca gençliğinde burada yaşamıştır. Türbesi de Akşehir’dedir. 2007 senesinde Nasreddin Hoca Derneği, Markaların korunması hakkında 556 sayılı Kanun hükmünde yer alan Kararname’ye göre, ‘’Dünyanın Ortası Akşehir’’ şeklindeki tescil belgesine sahip olmuştur. Her sene 24 Ağustos zamanında Akşehir Onur Günü olarak kutlanır.  İlçede yer alan Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı efsanesiyle bilinen Akşehir Gölü; harita yüzölçümüne bakıldığında Türkiye’nin en büyük 5. gölü olarak bilinir. (353 km²)      

Akşehir Konaklama ve Ulaşım Yapısı  Şehir içinde sağlanan ulaşım çeşitleri otobüs, tramvay ve dolmuştur. Ulaşım ağı oldukça geniş olmakta ve sağladığı imkanlar sayesinde şehir içi yolculuğu dert etmenize gerek kalmaz.. ATUS (Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi) ile toplu ulaşım hatlarının hangi güzergâhta olduğunu ve otobüslerin sefer saatlerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.    

Akşehir Mutfağı Akşehir Yahnisi, Akşehir Güveci, Gül Böreği, Su Böreği, Peynir Baklavası, Saraylı Baklava ve oklavadan Çekme Baklava, Ekmek Aşı, Etli Sarma, Mantı, Sakala Saran, Toğga Çorbası, Mercimekli ve Peynirli Bükme, gibi Akşehir’e has otuza yakın yemek ve tatlı çeşidi bulunmaktadır.  

Gezilecek Yerler Gezilecek yerlerden önce Nasreddin Hoca’nın türbeye davet edildiği şenliği siz değerli okuyucularımıza anlatmalıyız. 4 Temmuz zamanında Nasreddin Hoca’nın türbeden şenliğe davet edilmesiyle birlikte şenlik başlamış olur. Daha sonra Akşehir Gölü’ne maya çalmaya gidilmekte ve 10 Temmuz’un gecesine kadar devam etmektedir.    

a.Tarihi Güzellikleri     Batı Cephesi Karargâh Müzesi, Nasreddin Hoca Türbesi, Tarihi İplikçi Camii, Tarihi Ulu Camii, Taş Eserler Müzesi, Tarihi Arasta Çarşısı, Tarihi Akşehir Evleri, Tarihi Cumhuriyet Mektebi, Küçük Ayasofya Mescidi, Tarihi Kilise, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gibi birçok tarihe ev sahipliği yapar.      

b.Doğal Güzellikleri   Hıdırlık- Asırlık Çınar, Akşehir Kent Ormanı, Gülmece Parkı, Akşehir Gölü (Sazan ve Turna gibi önemli balıkların beslenme alanı olan Akşehir Gölün2de 60-80nbim civarında kuş türü bulunur.    

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve lokalbakis.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.