Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Almanya Haber Girişi: 21.11.2021 - 15:20, Güncelleme: 21.11.2021 - 15:20

HER KİTAP BİR FİDAN OLACAK

 

HER KİTAP BİR FİDAN OLACAK

Usta gazeteci merhum İbrahim Ergül'ün "El Kapıları Vatan Oldu" adlı unutulmaz eseri Balıkesir Altıeylül Belediyesi ve Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın katkılarıyla yeniden basılarak Almanya'daki raflarda yerini aldı.
Ergül ailesi yaptığı açıklamada kitaptan elde edilen gelirin Türkiye’de ağaçlandırma kampanyasına aktarılacağını belirtti. 1980 yılında eğitim dolayısıyla Almanya’ya gelen, uzun seneler boyunca Türkçe medyaya hizmet veren ve 16 Ocak 2021 tarihinde vefat eden gazeteci İbrahim Ergül, göç hikayelerini toparlamış ve kitap haline getirip ölümsüz bir eser ortaya koymuştu. Türkiye’nin çeşitli illerinden çalışmak için Almanya’ya gelen birinci nesil insanların yaşam hikâyelerinin yer verildiği eserin önsözünde şu ifadeler yer alıyor; “El Kapıları Vatan Oldu” isimli kitabının önsözünde şunları söylüyor: “Hepsinin hayalleri vardı, Kimi bir çift öküzüm, kimi demirden bir arabam olsun istiyordu. Evim olsun isteyenler biraz fazla kalırım hayalleri kurdu. Sırf bu hayaller yüzünden çocuklardan, eşten, sevdiklerinden ayrı düştüler. Günler aylar yıllar geçti, dönülemedi, dönemediler. Kısaca, ‘el kapıları vatan oldu’.   Şimdi, yıllarını, gençliklerini Almanya’da bırakan, bir çok kişiye göre önyargılı bir şekilde ‘Almancı’ olarak nitelenenlere, kahramanlara bırakalım sözü: 1952 yılı mayıs ayında balayı hayalleriyle Ankara Vapuru’na binen Vesile Teyze anlatsın göç hikâyesini. İznik Limanı’nda gördüğü uzun burunlu iskarpinlinin anlattıkları sonrası, dört köylüsüyle yollara düşen Hüseyin Özcan anlatsın yaşadıklarını. Bırakalım kendilerini yine kendileri anlatsın bizlere; anlatsınlar ki, onlarla birlikte yok olup gitmesin hikâyeleri.” Kitabı edinmek isteyenler 0176- 707 91 772 ve 0176- 201 13 585 numaralı WhatsApp hatlarından bilgi edinebilirler.
Usta gazeteci merhum İbrahim Ergül'ün "El Kapıları Vatan Oldu" adlı unutulmaz eseri Balıkesir Altıeylül Belediyesi ve Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın katkılarıyla yeniden basılarak Almanya'daki raflarda yerini aldı.

Ergül ailesi yaptığı açıklamada kitaptan elde edilen gelirin Türkiye’de ağaçlandırma kampanyasına aktarılacağını belirtti.

1980 yılında eğitim dolayısıyla Almanya’ya gelen, uzun seneler boyunca Türkçe medyaya hizmet veren ve 16 Ocak 2021 tarihinde vefat eden gazeteci İbrahim Ergül, göç hikayelerini toparlamış ve kitap haline getirip ölümsüz bir eser ortaya koymuştu.

Türkiye’nin çeşitli illerinden çalışmak için Almanya’ya gelen birinci nesil insanların yaşam hikâyelerinin yer verildiği eserin önsözünde şu ifadeler yer alıyor; “El Kapıları Vatan Oldu” isimli kitabının önsözünde şunları söylüyor: “Hepsinin hayalleri vardı, Kimi bir çift öküzüm, kimi demirden bir arabam olsun istiyordu. Evim olsun isteyenler biraz fazla kalırım hayalleri kurdu. Sırf bu hayaller yüzünden çocuklardan, eşten, sevdiklerinden ayrı düştüler. Günler aylar yıllar geçti, dönülemedi, dönemediler. Kısaca, ‘el kapıları vatan oldu’.

 

Şimdi, yıllarını, gençliklerini Almanya’da bırakan, bir çok kişiye göre önyargılı bir şekilde ‘Almancı’ olarak nitelenenlere, kahramanlara bırakalım sözü: 1952 yılı mayıs ayında balayı hayalleriyle Ankara Vapuru’na binen Vesile Teyze anlatsın göç hikâyesini. İznik Limanı’nda gördüğü uzun burunlu iskarpinlinin anlattıkları sonrası, dört köylüsüyle yollara düşen Hüseyin Özcan anlatsın yaşadıklarını. Bırakalım kendilerini yine kendileri anlatsın bizlere; anlatsınlar ki, onlarla birlikte yok olup gitmesin hikâyeleri.”

Kitabı edinmek isteyenler 0176- 707 91 772 ve 0176- 201 13 585 numaralı WhatsApp hatlarından bilgi edinebilirler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.