Başarılar

GİRİŞİMCİ TÜRK KADINLARI SES GETİRİYOR

DÜSSELDORF. Kısa sürede iki Çocukyu vası ile iş hayatına giren Gulsefa Ateşsaçan ve Ummahani Yeşim Yıldız “KİDS WORLD” adlı 3.Çocuk Yuvasını açmaya hazırlanıyorlar. Başarılı ikili “ Ayaklarımızı sağlam basarak bu sektörde kendimizden bahsettirmek istiyoruz” dediler.

Almanya’da iş hayatını başarı ile devam ettiren girişimci Türk kadınlarının sayısı gün geçtikce artıyor. Buna yaptıkları işlerdeki kalite çıtasını da yükselterek yapmaları ayrıca bir sevinç kaynağı. Kısa bir süre Kids world adlı  iki Çocukyuvası ile iş hayatına başlayan Gülsefa Ateşsaçan ve Ummahani Yesim Yıldız  3.Çocuk yuvasını kısa bir süre sonra  açmaya hazırlanıyorlar. Başarılı ikili yaptıkları işin önemini ve ehemmiyeini gazetemize değerlenedirdiler.

Çocuğun gelecekdeki karakterine yön veriyoruz;

“ Almanya’da 0 ile 1yaşındaki çocuklar, Eğitim bakanlığının talimatı doğrultu sunda eğitim hakkı vardır. Bu eğitim çalışan ailere daha fazla kolaylıklar tanır. Anne çalışıyorsa doğduktan sonra, çalışmıyorsa 1 yaşından ihtibaren bize çocuklarını emanet edebilirler. Bizler 0ile 3 yaş arası çocuklar,  çok rağbet gördüğü için genelde bu yaşdakilere hizmet vermekteyiz.

 

Bu arada Türk ailelerine de bir hatırlatmakda bulunmak istiyoruz. Çocukları doğduktan sonra 3 yaşına kadar  bu çocuk yuvalarına çocuğunu verme hakkına sahipler verebilirler.

Verdiğimiz eğitim  cok bilinçli olup, çocuklar burada kural öğreniyiorlar. Ben,biz, hepimizin anlamını, bir problemi çözmeyi, bir oyuncağı paylaşmayı,yardımaşmayı,empatiyi, sevinci, aile kavramını, acımayı, bir arada hareket etmeyi, birbirlerine karşı sorumluluk taşımayı,düzen ve kural öğreniyorlar.  Kısaca çocuğun gelecekteki karakterinin olumlu yönde oluşmasuını sağlayan önemli faktörlerden biriyiz”diyerek yaptıkları işin önemini vurgulaldılar.

Eğitimli olmak zorundasınız;

Başarılı ikili açıklamasının devamında ”Bu eğitimi verirken donanımlı olmak gerek. Bu donanımımızı gördüğümüz kurslarla hak etmiş durumdayız. Yuvalarla ilgili kuralları belirleyen ve Gençlik dairesi ile bizler arasında köprü vazifesi gören,  “KİND VAMV” (Profesyonel olarak,Çocuklarla ilgili hertürlü problem vedanışmanlık hizmeti  veren kuruluş) ile ortaklaşa iş yapıyoruz ve burda 160 saat ders görerek bu donanımımızı kazanıyoruz Bu konuda tesadüflere yer vermeeden tamamen bilinçli olarak hareket etmek zorundayız. Sonuçda çocuk eğitip onlara karakter kazandırıyoruz. Hizmet verdiğimiz Çocuk yuvalarında 5ve 9 çocuğa kadar hizmet veriyoruz. Denetim olarak yine KİND  VAMV geliyor. Habersiz olarak gelip bizleri kontrol edebiliyorlar. Onun için yuvamızın her zaman nezih ve düzenli olması gerekiyor. Burda yaşayan her milletten çocukları alıp eğitiyoruz. Belli bir tabiyyetteki çocukları değil. Burdada uyumu göz önüne alıyoruz ve  almak zorundayız.

Çocuk yuvalarımızın belli kuralları var. Giriş katı, oyun odası,uyku ve mutfak olmak zorunda. Seçilen oyuncaklar bile belli kriterler sahip olması gerek. Oyuncaklar genelde ahşap olması isteniyor. Günlük aktivite programlarımız var. Onlara göre hizmet veriyoruz. Tuttuğumuz aşcı ile çocuklarımıza nezih yemekler veriyoruz. Bu her yuvada olmayan bir ayrıcalık.”diyerek sürdürdü.

Başarı için Çocukları sevmek şart;

Başarılı ikili açıklamalarının sonunda “Çocuk ile Aile arasında iyi bör köprüyüz. “Kapı arası”sohbetlerle her ltürlü problemi dile getiriyoruz.Çocuğu hedef olarak görüp onun eğitimi ile hertürlü görüşmeyi yapıyoruz. Onlarla yani ailelerle en az senede bir kere bir araya gelmek zorundayız. Zaten eğitim bakanlığının bu yuvaları  desteklemesinin altında, yuvalara, kreşlere ve okula giderek çalışkan bir çocuk olmasını hedeflediği için bizleri desteklemekteler. Çünkü ileriye dönük olarak topluma kazanılmış  birer çalışkan problemsiz çocuk olarak düşünüyorlar. Bu işde başarılı olmak için  çocukları sevmek zorundasınız. B u arada Türk ailelerinede bir hatırlatmada bulunarak çocuklarını 3 yaşına kadar bekelemeden bu yuvalara verebilirler bu onların hakları. Başarılı çocukların yolu bu yuvalardan geçmekde.

“Çocuklaruın Dünyası” adlı Çocuk yuvası işleten ikili açıklamalarını şu slogan ile bitirdi. (Wenn kinder klein sind, gib ihnen Wurzeln, Wenn sie gross sind, Gib ihnen Flügel), Çocuklara küçükken kökler verinki ayakları yere sağlam bassın, büyüdüklerinde ise onlara kanatlar verinki  hayallerine özgürce uçabilsinler

 

Bizlere  www.kids-world.info ve   info kidsworl.düsseldorf@gmail.com adresinden ulaşabilirler

 

İBRAHİM YÜKSEL

 

Zeige Mehr

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close