Eğitim

Doğru Meslek Nasıl Seçilir ?

Meslek seciminde nelere dikkat edilmeli

Dogru meslek nasil secilir, sorusuna zorlu bir süreç oldugunu belirtebiliriz. Lakin kendinize ait sağlam bir kariyer hedefiniz olursa doğru mesleği seçip, istediğinize işe kavuşabilmenizde kolay olacaktır. Sıkı bir şekilde çalışma yaparak ve bu bağlı olarak da kendinize göre aksiyonlar alıp, planlama işlemine giderek, kendinizin ya da geçimini sağlayabilecek ve sizi de tatmin edecek mesleğe ulaşabilirsiniz.

Çağımızda ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde artık iki yıllık dahi olsa üniversite mezunu sayısı giderek artmış durumdadır. Ancak birçok birey okumuş olduğu iki yıllık üniversiteleri sırf bir üniversite mezunu olayım kafasında bitirmektedir ve bu onu tatmin etmemektedir. Bu sebepten dolayı da hayalinizde bulunan ve gerçekten yapabileceğine inandığınız mesleklere ait üniversite bölümlerini bitirmeye özen göstermelisiniz. Peki kısa bir özet ile durum böyle ise doğru bir meslek grubu nasıl seçilir? Sorunun cevabını gelin birlikte yazımızın devamında irdeleyelim.

 

1.     Hayalinizde Oluşturduğunuz Mesleğe Odaklanın –   Dogru Meslek nasil secilir

Dogru meslek nasil secilir. Herhangi bir meslek seçimi yapmaya çalışırken, çalışma gibi bir zorunluluğunuz olmasa dahi hayalinizde yatan ve yapabileceğinizi düşündüğünüz mesleğe odaklanmalısınız. Fark edin ki çok zengin bir kişinin ve buna bağlı olarak da çalışma gibi bir gereksiniminiz bulunmamakta. Ancak bu duruma rağmen bir fırsatınız olsaydı hangi iş üzerine yoğunlaşırdınız? Bu soru için kendi kafanızda yapacağınız cevaplandırma sonucunda seçeceğiniz meslek sizin için en iyi olanı olmasa dahi yapmayı hedeflediğiniz iş ile alakalı size fikir sunacaktır. Misal olarak, düşünceleriniz sonucu bir tiyatro oyuncusu olmayı istediniz, bu durum için izleyeceğiniz ilk hedef bir konservatuarı ya da iletişime bağlı olan fakülteleri bitirmek olacaktır veya yıllardır hem para kazanıp, hem de dünya turu yapmak istiyorsanız buna bağlı olarak kabin memurluğu mesleğini seçebilirsiniz. Yani kısacası, hayalinizde var olan ve size zevk veren bir şeyi yapmak istediğiniz iş ile bütünleştirebilirsiniz.

 

2.     Yapmaktan Hoşlandığınız Hobilerinizi Hedef Alın

Herhangi bir hobinizi ya da yapmaktan hoşlandığınız bir şeyi meslek haline getirerek, kendinize iş edinebilirsiniz. Bu sayede hem hobilerinizi gerçekleştirirken, hem de hobileriniz sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Yani kısacası yapmaktan hoşlandığınız şeyleri düşünün ve bunu da bir iş haline dökün. Böylelikle hem doğru bir meslek seçimi yapmış olacaksınız, hem de yapmış olduğunuz meslekten haz alacaksınız. Bu duruma misal olarak, bilgisayara karşı ilginiz var ve bilgisayar üzerinde videolar izlemeyi ya da video editlemeyi seviyorsunuz, bunu işe dökerek video tasarımcısı ya da programcısı olabilirsiniz.

 

Zeige Mehr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı