Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Görüntülü Haber Haber Girişi: 10.11.2021 - 23:23, Güncelleme: 10.11.2021 - 23:23

50 YILLIK DOSTLAR YENİDEN BULUŞTU

 

50 YILLIK DOSTLAR YENİDEN BULUŞTU

1970-1971 arasında Almanya’ya gelen son talebe gurubu bir arada olmaya, buluşmaya ve yardımlaşmaya devam ediyor.
15-16 yaşlarında Almanya’ya çıraklık eğitimi için gelen 76 genç, 51 yıl sonra yeniden buluştu. Duygusal anların yaşandı toplantıda eski fotoğraflar bakıldı, anılar tazelendi. O yıllarda talebelerin yurt şefliğini yapan Otto Esser ve eşi Inge Esser’in de onur konuğu olarak katıldığı toplantıda birlik beraberlik mesajları verildi. “Yarım Asır Sonra Rheinhausen Talebelerinin Buluşması” ismiyle düzenlenen organizasyonda duygusal anlar yaşandı. Ali Onat yaptığı açıklamada, “Almanya’ya geldiğimizde bize ilk önce Almanca öğrettiler. Sonra 3 bölüme ayırdılar. Madenciler, makineciler ve elektrikçiler olarak. 3 yıllık sanat okulundan sonra yollarımız ayrıştı. 76 arkadaştan bu bölgede 4’te biri kaldı. Almanya’nın her tarafına dağıldık. Türkiye’ye de temelli dönenler oldu. Aramızda işçi var, yönetici var, mühendis var, iş sahibi bu gün bir çok kişiye ekmek aş veren kişiler var, aramızdan ayrılan 16 arkadaşımızın çocuklarını aramıza aldık. Bir bağ oluşturduk. Aramızdan ayrılan bir arkadaşımızın üniversitede okuyan kızı için Yılmaz Tırpan kardeşimizin ön ayak oluşu ve Halil Aktaş arkadaşımızın katkısıyla burs bağlanmış oldu.” dedi.   Halil Aktaş’ yaptığı açıklamada, “Biz 76 arkadaş gelmiştik. Hepimizin birbirimizin gönlünde ayrı bir yeri var. Biz hababam sınıfı gibi her şeyi bir arada yaşadık. Bu toplantıyı organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Türkiye’den geldim ve bu toplantıya katıldım. Bu mutlu anı yaşadık. Arkadaşımızın kızının da eğitim masraflarını şirketimiz olarak üstlendik.” dedi.   Yılmaz Tırpan konuşmasında, “51. seneyi geride bıraktık 52. seneye girdik. 2019 senesinde ilk toplantımızı yaptık. Bu gün 2. toplantımızı organize ettik. Değerli arkadaşım Ali Onat bey ve diğerleriyle. Eski yurt şefimiz Otto Esser ve eşi İnge Esser’i davet ederek toplantımızı düzeldik. İnşallah bundan sonra da buluşmalarımız ailelerimizin de katılımıyla devam edecektir. Gecemizin bütün sponsorluğunu yapan ve merhum Kenan Fırıncı arkadaşımızın kızının eğitim masraflarını Halil Aktaş’a teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.   Vahdi Duyar yapmış olduğu açıklamada, “Çok eski arkadaşları bir araya getirmekle iyi yaptığımıza inanıyorum. Bunun böyle devam etmesini istiyoruz. 51 yıl öncesinin hatıralarını böyle canlandırmak iyi bir şey diye düşünüyorum.  Otto Esser bize yurt müdürlüğünden ziyade babalık yaptı. Hanımı ise annelik yaptı. Bizi yetiştiren insanlardır. Dini, dili, ırkı hiç fark etmez ona saygı duyulmaz mı? Bize okulumuz bitene kadar çok büyük değer verdiler. Bu hallere gelmemize çok büyük katkıları var. Baş tacı ediyoruz, her toplantımıza davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.
1970-1971 arasında Almanya’ya gelen son talebe gurubu bir arada olmaya, buluşmaya ve yardımlaşmaya devam ediyor.

15-16 yaşlarında Almanya’ya çıraklık eğitimi için gelen 76 genç, 51 yıl sonra yeniden buluştu. Duygusal anların yaşandı toplantıda eski fotoğraflar bakıldı, anılar tazelendi. O yıllarda talebelerin yurt şefliğini yapan Otto Esser ve eşi Inge Esser’in de onur konuğu olarak katıldığı toplantıda birlik beraberlik mesajları verildi.

“Yarım Asır Sonra Rheinhausen Talebelerinin Buluşması” ismiyle düzenlenen organizasyonda duygusal anlar yaşandı.

Ali Onat yaptığı açıklamada, “Almanya’ya geldiğimizde bize ilk önce Almanca öğrettiler. Sonra 3 bölüme ayırdılar. Madenciler, makineciler ve elektrikçiler olarak. 3 yıllık sanat okulundan sonra yollarımız ayrıştı. 76 arkadaştan bu bölgede 4’te biri kaldı. Almanya’nın her tarafına dağıldık. Türkiye’ye de temelli dönenler oldu. Aramızda işçi var, yönetici var, mühendis var, iş sahibi bu gün bir çok kişiye ekmek aş veren kişiler var, aramızdan ayrılan 16 arkadaşımızın çocuklarını aramıza aldık. Bir bağ oluşturduk. Aramızdan ayrılan bir arkadaşımızın üniversitede okuyan kızı için Yılmaz Tırpan kardeşimizin ön ayak oluşu ve Halil Aktaş arkadaşımızın katkısıyla burs bağlanmış oldu.” dedi.

 

Halil Aktaş’ yaptığı açıklamada, “Biz 76 arkadaş gelmiştik. Hepimizin birbirimizin gönlünde ayrı bir yeri var. Biz hababam sınıfı gibi her şeyi bir arada yaşadık. Bu toplantıyı organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Türkiye’den geldim ve bu toplantıya katıldım. Bu mutlu anı yaşadık. Arkadaşımızın kızının da eğitim masraflarını şirketimiz olarak üstlendik.” dedi.

 

Yılmaz Tırpan konuşmasında, “51. seneyi geride bıraktık 52. seneye girdik. 2019 senesinde ilk toplantımızı yaptık. Bu gün 2. toplantımızı organize ettik. Değerli arkadaşım Ali Onat bey ve diğerleriyle. Eski yurt şefimiz Otto Esser ve eşi İnge Esser’i davet ederek toplantımızı düzeldik. İnşallah bundan sonra da buluşmalarımız ailelerimizin de katılımıyla devam edecektir. Gecemizin bütün sponsorluğunu yapan ve merhum Kenan Fırıncı arkadaşımızın kızının eğitim masraflarını Halil Aktaş’a teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Vahdi Duyar yapmış olduğu açıklamada, “Çok eski arkadaşları bir araya getirmekle iyi yaptığımıza inanıyorum. Bunun böyle devam etmesini istiyoruz. 51 yıl öncesinin hatıralarını böyle canlandırmak iyi bir şey diye düşünüyorum.  Otto Esser bize yurt müdürlüğünden ziyade babalık yaptı. Hanımı ise annelik yaptı. Bizi yetiştiren insanlardır. Dini, dili, ırkı hiç fark etmez ona saygı duyulmaz mı? Bize okulumuz bitene kadar çok büyük değer verdiler. Bu hallere gelmemize çok büyük katkıları var. Baş tacı ediyoruz, her toplantımıza davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.