Görüntülü Haber

BAL-DER DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU KUTLADI

 

Almanya’daki Balıkesirlilerin derneği olan BAL-DER (Almanya Balıkesir Kültür ve Dayanışma Derneği), düzenlediği bir etkilikle, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı. Duisburg, Akkurt Saal’ de düzenlenen etkinlikte, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü kutlandı. BAL-DER‘in bu yıl 14. kez düzenlediği kutlama etkinliği yoğun katılım sayesinde oldukça renkli geçti.

 

Etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Fatma Taşan Cebeci, Balıkesir Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ödemiş, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şener Teker, TRT Sanatçısı Sabahattin Gülümser, Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Hükümeti Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Ünalan, Duisburg Belediye Meclisi Üyesi Şevket Avcı, bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri ve diğer şehirlerden çok sayıda Balıkesirli katıldı.

Etkinlik açılışında BAL-DER Başkanı Kemal Kanıkurumaz birlik ve beraberliğe vurgu yaptı.  Kanıkurumaz, “Bu tarihi hareket, birlik ve beraberlikle zafere ulaşmış ve 97 yıl sonra bizlerin burada olmasına vesile olmuştur. Bu mücadele de yer alan Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnet ile anıyoruz. Yarım asır önce Almanya’ya gelen Balıkesirliler, kurtuluş yıllarında olduğu gibi Almanya’da da birlik ve beraberlik ruhuyla yaşamış oldukları topluma katkı sağlayarak, kültürleriyle renk katmaktadır. Amacımız bu değerleri, gelecek nesillere de aktarmaktır.“ dedi.

Düsseldorf Muavin Konsolosu Fatma Taşan Cebeci  Almanya’da yaşayan vatandaşların sorunlarına değinerek, sosyal uyum konusunda bir takım tavsiyelerde bullundu: “Aşırı sayıda ayrımcılık var. KRV eyaletinde dilekçe komisyonu var. Buralarda uğradığınız haksızlıklara karşı mücadelenizi başlatın. Düğün konvoyları gibi aşırı rahatsızlık veren durumlardan kaçının, çevreye de rahatsızlık veren toplum olarak anılmayalım.” dedi.

Balıkesir Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ödemiş, düşman işgalinden kurtuluşun önemine değinerek: “Karesi Beyi, gemileri karadan yürüten Zağnos Paşa gibi yiğitleri bağrında barındıran, işgalden kendini kurtaran tek şehir Balıkesir’dir, bizler de Balıkesirliyiz. Adını kurtuluş gününden alan, Altıeylül Belediyesi olarak, toprağından binlerce kilometreler uzakta ama gönlüyle, kalbiyle şehrinin ülkesinin yanında olan, siz güzel insanlarla beraber Balıkesir’in kurtuluşunu birlikte kutlamaktan mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şener Teker, Balıkesir’in kurtuluşu ve milli mücadele yıllarına dair bir sunum yaparak, kurtuluş gününe dair tarihi bilgiler aktardı.

Konuşmaların ardından etkinlik müzikle devam etti. Koç Kardeşler Orkestrası eşliğinde eğlenen misafirler, daha sonra TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Sabahattin Gülümser‘in verdiği konserde türkülere eşlik etti.

 

Zeige Mehr

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close